Кои са по-важните моменти от тайнството Брак?
Чинопоследованието на тайнството Брак се състои от две части: Обручение и Венчание. Обручението се извършва в притвора на храма, където свещеникът благославя взаимното им съгласие и обещание да встъпят в брачен съюз и запазят вярност един към друг до края на живота си. В този вълнуващ момент те държат в ръцете си запалени свещи, съединени една с друга, като напомняне за единението им в брака и решимостта им да следват в живота си светлината на Христовите заповеди. Свещеникът произнася трикратно думите: "Обручава се Божият раб (името) за Божията рабиня (името) в името на Отца и Сина и Светия Дух" като полага на десните им ръце халки - символ на безкрайната обич помежду им. Венчанието се извършва в централната част на храма. При пеенето на "Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе", обручените пристъпват водени от свещеника и застават пред украсена маса, върху която са положени светото Евангелие, светият Кръст, венците им, чаша с червено вино, хляб и бонбони. Свещеникът прочита молитви, в които измолва от Бога дълъг и мирен живот за младоженците, взаимна любов, дълговечно потомство и славни венци за тях в Божието Царство. Тези молитви, както и другите четива трябва да се слушат с особено внимание не само от младоженците, но и от останалите гости, защото те са специално подбрани и съдържат благословение както за младата двойка и за родителите им, така и за бъдещите им чада.
Ето, че настъпва и най-главният момент от тайнството Брак -свещеникът благославя венците на младоженците и при трикратното произнасяне на тайноизвършителните думи: "Венчава се Божият раб (името) с Божията рабиня (името) в името на Отца и Сина и Святаго Духа", ги полага върху главите им. След това кумът разменя венците кръстообразно три пъти, а певците пеят "Господи, Боже наш, със слава и чест ги венчай". Следва прочитането на две четива - от посланието на ап. Павел до Ефесяните, където се говори за длъжностите на християнските съпрузи (Еф.5:20-33) и от Евангелието на Иоан, където се споменава за първото чудо, което Христос извършил на сватбата в Кана Галилейска, претворявайки водата във вино (Иоан 2:1-11). Четивата са подбрани като свидетелство, че бракът е нещо свято и угодно на Бога, те напомнят също и, че Божията благодат е тази, която го усъвършенства и прави да бъде извор на непрекъсната радост и благословение за човека. Накрая младоженците, обикалят масата, върху която са поставени св. Кръст и Евангелието, в израз на духовната им радост, като с това изобразяват кръг - символа на неразкъсваемостта на техния съюз и неговото дълголетие. Това са и първите им стъпки като ново семейство, които те правят подкрепяни от своите кумове. След това свещеникът снема венците от главите им, произнасяйки благословение над младоженеца с думите: "Възвеличи се, младоженецо, като Авраам, бъди благословен като Исаак и умножи се като Иаков, ходейки в мир и изпълнявайки в правда Божиите заповеди!", а над младоженката с думите: " И ти, невясто, възвеличи се като Сарра, развесели се като Ревека и умножи се като Рахил, радвайки се на своя мъж и пазейки наредбите на закона, защото Бог тъй е благоволил".
На излизане от храма, по обичай, кумовете хвърлят над главите на младоженците жито, бонбони и монети, за да се множи челядта им и да е пълен с благодат новият им дом.